uczący się ludzie

Czego warto się uczyć? Trendy 2023 w L&D

Mamy takie czasy, że zmiany następują szybko, a rozwój stał się niezwykle dynamiczny – można odnieść wrażenie, że na naszych oczach cały czas zachodzi kolejna mała rewolucja. Dzieje się tak również w świecie edukacji. Propagowane są nowe sposoby nauczania, a zewsząd słychać, by uczyć się więcej i dłużej, ciągle poszerzając swoje kompetencje. To na pewno przyszłościowe podejście, ale jak uczyć się efektywnie i czego warto?

Moda na edukację 

Ilość informacji, z jakimi mamy na co dzień do czynienia, jest ogromna. Wymaga to szybkiej analizy. Warto poświęcać czas na naukę, ale wybranych i niezbędnych dla nas tematów. Postęp technologiczny oraz tradycyjne formy nauki idą w parze. Warto je stosować, by zdobywać nowe umiejętności, które przydają się w rozwoju osobistym oraz w pracy. Wiele osób stoi przed koniecznością zmiany branży, inni robią to z własnej woli – z powodu ambicji albo dla lepszych pieniędzy. 

Na pewno warto śledzić na bieżąco trendy i wyniki różnych badań dotyczących kompetencji miękkich oraz potrzeb. W sferze edukacyjno-rozwojowej dążymy, by wiedzieć więcej i więcej. Jak jednak wspomagać się w efektywnym i skutecznym nauczaniu oraz w rozwoju? Podpowiadamy, z czego korzystać, które dziedziny są przyszłościowe, jakie osiągnięcia technologiczne są warte uwagi. 

Co jest na topie, czyli czego chcemy się nauczyć?

Jednymi z chętnie rozwijanych kompetencji jest obsługa klienta, rozwiązywanie konfliktów i mediacje oraz zarządzanie stresem. Poza tym w cenie jest organizacja pracy, zarządzanie projektami oraz czasem, a także współpraca w zespole. Wysoko na liście jest też rozwijanie talentów, negocjacje i kreatywne rozwiązywanie problemów. Najważniejsze, by uczyć się tego, co naprawdę jest potrzebne w pracy albo do pozyskania lepszego stanowiska.

Pomocą są też różne badania. Na rynku pracy nie jest łatwo, ale są zawody, w których pracowników brakuje. Wiele organizacji, firm czy portali zleca analizy i ankiety, by na ich na podstawie opracować listę branż poszukujących nowej siły roboczej.

Kar, foto: StockSnap / pixabay