mail

Czy umowę o pracę można rozwiązać… mejlem?

W trakcie pandemii koronawirusa wiele firm przeszło na tryb pracy zdalnej – wiele z nich nadal tak pracuje, ew. wdrożyło system zmianowy. Warto wiedzieć, że możliwe jest też rozwiązanie umowy – nawet o pracę – mejlowo.

Wiele osób sądzi, że firma ma prawo rozwiązać umowę o pracę, ale nie poprzez mejl. Tymczasem sądy uznają takie działanie za usprawiedliwione w takiej sytuacji jak pandemia – skoro obowiązuje praca zdalna, to obejmuje ona również takie działania. Elektroniczne zwolnienie z pracy jest tożsame z ustnym, mimo że niektórych oburza i jest przez nich postrzegane jako brak kultury i szacunku do pracownika. Niebawem jednak może ono stać się standardem ze względu na wygodę pracodawcy.

Dobrą praktyką jest podpis elektroniczny użyty w e-mailu – wiadomość jest wtedy traktowana jak pisemna forma korespondencji, co oznacza, że jest zgodna z wymogami wymienionymi w art. 30 § 3 kodeksu pracy.

Pracownik może jednak uznać, że ma prawo do odszkodowania za niezgodne z prawem (wadliwe formalnie) rozwiązanie umowy o pracę – wtedy sprawa może zostać rozpatrzona ponownie.

Ewelina, f: geralt / pixabay