Praca w biurze

Jak zmienić branżę?

Satysfakcja jest ważna dla większości z nas – podobnie jednak jak pensja. Jeśli chcesz z jakichś powodów zmienić branżę, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, jak to zrobić, by odnieść sukces.

Dobry czas na zmianę zawodu

Przyczyny podjęcia decyzji o zmianie branży są różne – to m.in. chęć lepszych zarobków, większego wyboru pracy, rozwoju czy zdobywania nowych kwalifikacji. Część z nad odczuwa też tzw. wypalenie zawodowe, poczucie niespełnienia i straty czasu. Inni muszą pracować w weekendy albo do późnych godzin lub w trybie zmianowym, co również może być pobudką do chęci zmiany. Wbrew stereotypom i obawom każdy powód i każdy czas jest dobry na zmianę.

Jak skutecznie zmienić branżę?

Przede wszystkim zastanów się,jakie posiadasz umiejętności, jakie kwalifikacje możesz potwierdzić, jaki kurs możesz zrobić, by dodatkowo poszerzyć zakres kompetencji. Przebranżowienie się nie jest możliwe bez dobrego planu oraz analizy sytuacji i trendów na rynku pracy. Trzeba dowiedzieć się, jakie kompetencje są niezbędne, jakie warto zdobyć nowe umiejętności, by poszerzyć wiedzę i stać się atrakcyjnym na rynku pracy.

CV dopasowane do oczekiwań pracodawcy

Zadbaj też o zaprezentowanie swoich umiejętności, czyli przygotuj odpowiednie dokumenty – CV, list motywacyjny, ew. dodatkowo portfolio. Dostosuj je do profilu i oczekiwań firmy, do której wysyłasz swoją aplikację.

Uzupełniaj swoje braki

Postaraj się uzupełnić swoje braki. Dobra organizacja i plan to początek, by wdrożyć w życie projekt zmiany zawodu i swojego życia. To prosty sposób, by zakres kompetencji poszerzyć, a swoje szanse na lepszą pracę podnieść. Jeśli w ogóle dopiero wchodzisz na rynek pracy, również zacznij od spisania wymagań i zdobywaj po kolei niezbędne kompetencje.

Podnoś swoje kwalifikacje

Przede wszystkim cały czas staraj się uczyć czegoś nowego, zwiększać zakres kwalifikacji, zyskiwać cenne doświadczenie, co szybko zaowocuje w życiu zawodowym. Większe szanse na zmianę branży i pracy mają osoby, które rozwijają się, są zmotywowane i postępują zgodnie z koncepcją uczenia się również po zakończeniu formalnej edukacji.

Ucz się samodzielnie, online i na kursie

Ucz się samodzielnie, wykorzystując powszechnie dostępne materiały i narzędzia, w tym nowoczesne metody – jak m.in. edukacyjne platformy i webinary. Wiele osób wybiera też kursy, szkolenia czy staże, gdyż taka nauka jest dla nich efektywniejsza. W grupie łatwiej jest im się zmotywować, można też wymieniać się doświadczeniami, a specjalistę spytać o radę czy poprosić o pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu. To sprawdzony i szeroko polecany sposób na szybką naukę.

Polecane branże – gdzie jest przyszłość?

Popularna jest obecnie branża IT, bo jest stosunkowo stabilna, rozwojowa i przyszłościowa – z pewnością zapotrzebowanie na pracowników będzie nadal duże, a sama branża będzie się rozwijać. Inne branże uznawane za nowe technologie to logistyka, e-commerce, transport i spedycja czy nieruchomości.

fot. lukasbieri / Pixabay