kredyt hipoteczny

Raty kredytów hipotecznych ciągle w górę. Jak sobie z tym radzić?

Stopy procentowe idą w górę od ponad pół roku, co oznacza też bardzo wysokie podwyżki rat kredytów hipotecznych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował wskazówki, co zrobić w razie problemów ze spłatą kredytu. Mogą one pomóc kredytobiorcom hipotecznym, dla których spłata rat jest dużym obciążeniem. Oto kilka pomysłów UOKiK.

W okresie dynamicznie rosnących stawek procentowych WIBOR używanych w kredytach hipotecznych, spłata rat dla wielu osób stała się zbyt poważnym obciążeniem domowego budżetu. Jest kilka rozwiązań i narzędzi wsparcia, które są zapewnione przez polskie przepisy – poznajmy kilka z nich.

Wakacje kredytowe. UOKiK przypomina, że w dobie pandemii koronawirusa polski rząd wprowadził możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Można je wziąć w razie utraty pracy czy innego głównego źródła utrzymania. To możliwość zawieszenia spłaty kredytu na maks. trzy miesiące. W tym czasie bank nie nalicza dodatkowych kosztów ani odsetek. Wniosek można pobrać ze strony finanse.uokik.gov.pl i złożyć w banku. Warto ubiegać się o wakacje kredytowe w banku, a dodatkowo spróbować wydłużyć czas spłaty kredytu.

Nadpłata kredytu. Jeśli mamy gotówkę, warto nadpłacić kredyt, bo oznacza to mniej pieniędzy oddanych do banku. Poza tym rosnąca inflacja (aktualnie 12,3%) nie sprzyja gromadzeniu środków na koncie. Spłata części lub całości kredytu przed terminem sprawi, że okres spłaty kredytu będzie krótszy.

Bank ma obowiązek oddać proporcjonalną część opłat stanowiących całkowity koszt kredytu, a z kolei ta obniżka będzie odpowiadać skróceniu okresu spłaty i zostanie wyliczona metodą liniową”. Nadpłata może nieść ze sobą większe korzyści niż wiele inwestycji, m.in. lokat. Wiele banków za nadpłatę dolicza sobie pewną opłatę, ale najczęściej tylko przez kilka pierwszy lat – zwykle 5 lat.

Mając jednak kredyt hipoteczny i w dodatku coraz wyższe raty do spłacenia, mało kto może oszczędzać i budować finansową poduszkę. Warto jednak mieć na uwadze, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć, jak prognozują finansiści.

Negocjuj z bankiem marżę. Wysokość marży bardzo zmieniała się w trakcie ostatnich lat. Warto spróbować wynegocjować z bankiem jej wysokość. Można spróbować zmienić kredyt na tańszy również w innym banku.

Zmiana stóp procentowych na stałe. Możliwa jest zmiana oprocentowania na stałą stopę procentową, ale należy upewnić się, że będzie to rozwiązanie korzystne. Po wzrostach stopy procentowe mogą też wreszcie zacząć spadać.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Z tej formy pomocy korzysta wiele osób. FWK oferuje zwrotną pożyczkę na spłatę zadłużenia w kilku przypadkach: a) gdy straciliśmy pracę, b) jeśli rata to połowa dochodów rozporządzalnych kredytobiorców lub c) gdy dochód gospodarstwa domowego po odjęciu raty jest niższy niż 1200 zł na osobę. Pomoc jest przyznawana na okres maks. 3 lat, w miesięcznych transzach równych racie kredytu. Spłata pożyczki odbywa się w 144 nieoprocentowanych ratach.

fot. 1820796 / Pixabay