zawody

W jakich zawodach to kandydat wybiera pracodawcę?

Jedni pracy szukają, innych praca sama znajduje. Specjaliści OT, murarze, betoniarze, zbrojarze, specjaliści od logistyki to kilka przykładowych zawodów, gdzie jest deficyt chętnych lub wykwalifikowanych specjalistów. W części z nich można znaleźć zatrudnienie od ręki, wiele firm oferuje też dodatkowe bonusy, by przyciągnąć pracowników.

Dodatkowe korzyści dla zatrudnionych

W Polsce od kilku lat mamy rynek pracownika w wybranych branżach. Oznacza to, że to kandydat wybiera firmę, dla której będzie pracował, bo stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie i mamy nadpodaż ofert pracy.

W niektórych zawodach jest mniej niż wakatów, a wtedy to firmy starają się skusić chętnych – wśród benefitów jest m.in. możliwość pracy zdalnej, wolne piątki, prywatna opieka medyczna, paczki okolicznościowe, bilety do kina, wejściówki do teatru czy karty wstępu do siłowni albo nawet dofinansowanie do wczasów, ubezpieczenie na zdrowie i życie, szkolenia finansowane przez pracodawcę, wyprawki dla uczniów czy kursy językowe. Standardem jest też system premiowy.

Kogo szukają przedsiębiorstwa?

Kategorie z największą liczbą ofert pracy to produkcja, transport i spedycja, budowa i remonty, sprzedaż i obsługa klienta oraz gastronomia. Poszukiwani są m.in. specjaliści, którzy mają „fach w ręku”. Kim oni są?

Brakuje kierowców samochodów ciężarowych czy pracowników magazynów oraz specjalistów od prac wykończeniowych czy chętnych do pracy na budowie. Dobre widoki na zatrudnienie mają też osoby szukające pracy w handlu oraz osoby zajmujące się pracą fizyczną – czyli sprzedawcy oraz robotnicy budowlani, murarze i tynkarze, betoniarze i zbrojarze, brukarze, dekarze, stolarze, monterzy instalacji budowlanych, spawacze i ślusarze, pracownicy call center oraz magazynierzy i mechanicy samochodowi.

Wśród dobrze opłacanych zawodów są też m.in. inżynier ds. jakości, analityk finansowy, project manager czy programista (ogólnie, bo należałoby wyróżnić kilka specjalizacji), brand manager, Key account manager czy specjalista ds. bezpieczeństwa IT.

fot. PhotoMIX-Company / Pixabay