Wynajem długoterminowy a leasing – zakup auta

Zastanawiasz się nad zakupem, leasingiem albo wynajmem auta? Opcji jest kilka, warto przeanalizować je po kolei, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Wielu przedsiębiorców stoi przed dylematem, czy lepszym rozwiązaniem jest finansowania firmowej floty poprzez wynajem długoterminowy czy leasing.
Zamiast kupować samochód firmowy za gotówkę, większość przedsiębiorców woli leasing lub wynajem długoterminowy. Obie opcje są godne rozważenia.

Leasing na samochód
Podstawową różnicą między różnymi rozwiązaniami jest sposób rozliczania kosztów. Bardzo popularny jest leasing samochodowy, wtedy odsetki od raty, odpisy amortyzujące i koszty eksploatacji można „wrzucić” w koszt uzyskania przychodu. W ramach leasingu można użytkować auto nowe, demonstracyjne lub używane. Leasing pozwala na elastyczne finansowanie pojazdu, cechują go też jasne zasady i pakiet ubezpieczeń. W każdym miesiącu kupujący spłaca raty leasingowe, czyli wartość leasingowanego auta i marżę leasingodawcy.

Wynajem długoterminowy
W wynajmie długoterminowym przedsiębiorca może odliczyć pełną ratę okresową. Jako koszt uzyskania przychodu można też zaliczyć opłatę wstępną i wydatki związane z użytkowaniem. Zarówno wynajem, jak i leasing mają podstawowy plus – firma unika zamrażania kapitału i może go inwestować np. na swój rozwój. Wynajem jest kierowany głównie do przedsiębiorców, którzy cenią wygodę i przewidywalność. Miesięczna kwota obejmuje też inne usługi – jak przeglądy okresowe, ubezpieczenie, wymianę opon itd.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który produkt jest lepszy – oba rozwiązania mają zalety i wady. Ostateczny wybór zależy od potrzeb firmy, oczekiwać i budżetu.

Lena.k, f: Free-Photos / pixabay