Pandemia koronawirusa o 40 proc. zwiększyła liczbę osób płacących za zakupy czy usługi kartą, telefonem albo przelewem online. Dane dotyczą mieszkańców krajów rozwijających się. O ponad 1/3 większa jest liczba osób, które online realizują opłaty stałe – jak m.in. czynsz, raty kredytu, rachunki za prąd czy Internet.
Płatności online coraz popularniejsze
Systematycznie od kilkunastu lat rośnie liczba osób dokonujących transakcji finansowych w sposób cyfrowy – formy bezgotówkowe cieszą się rosnącą popularnością. Wśród nich są m.in. karty kredytowe, debetowe, płatności online z poziomu komputera albo aplikacji w telefonie. Od wybuchu pandemii koronawirusa możliwość rozliczenia w ten sposób, zamiast tradycyjnej gotówki, staje się coraz bardziej powszechny.
Raport Banku Światowego – najważniejsze wnioski
Zmiany te zostały opisane m.in. w raporcie z końca czerwca 2022 r. Banku Światowego (The Global Findex Database 2021: Financial Inclusion, Digital Payments, and Resilience in the Age of COVID-19). To popularne badanie oparta na ankietach, które jest przeprowadzane w ponad 120 krajach co cztery lata. Tym razem skupiono się na tym, by ustalić zachowania finansowe w trakcie pandemii.
Osób, które opłacają stałe rachunki z konta, w dobie pandemii koronawirusa przybyło m.in. w krajach bałkańskich, latynoamerykańskich, a także w regionie Karaibów. W Macedonii Północnej aż 23,1 proc. pierwszy raz zapłaciło za rachunki zdalnie właśnie po wybuchu pandemii.
Na świecie jest też coraz więcej osób płacących kartami płatniczymi za zakupy – z poziomu aplikacji internetowych i telefonicznych. W Polsce także wzrosła liczba osób realizujących płatności za rachunki stałe bezpośrednio z konta w banku, m.in. z poziomu aplikacji w smartfonie.
Bezgotówkowe i zdalne sposoby opłacania rachunków są coraz powszechniejsze i szybko się rozwijają, mimo że gotówka nadal pełni ważną rolę i także jest popularną formą płacenia. Mimo to w Polsce udział gotówki w działaniach finansowych, jak codzienne zakupy czy rachunki, maleje – podobnie jak w innych krajach rozwiniętych.
fot. JESHOOTS-com / Pixabay