rodzaje podłóg drewnianych

Rodzaje podłóg drewnianych

Podłogi drewniane są jednym z najbardziej popularnych i trwałych materiałów wykończeniowych, które można spotkać w naszych domach. Istnieje wiele rodzajów drewnianych podłóg, które można wybrać w zależności od stylu, wyglądu, trwałości oraz budżetu.

Popularny parkiet

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów drewnianych podłóg jest parkiet. Składa się on z drewnianych desek, które są ułożone w kształcie kwadratu lub prostokąta. Deski są zazwyczaj wykonane z drewna twardego – takiego jak dąb lub jesion. Zwykle są lakierowane lub woskowane. Parkiet jest trwały i łatwy w utrzymaniu, a jego wygląd można zmieniać poprzez cyklinowanie i lakierowanie.

Deska podłogowa

Innym popularnym rodzajem drewnianej podłogi jest deska podłogowa. Często wykorzystuje się do tego twardy gatunek drewna – sprawdzi się między innymi dąb czy akacja. Dobrym wyborem są też gatunki egzotyczne – jak na przykład merbau cz jatoba. Deska podłogowa jest trwała i łatwa w utrzymaniu, a jej wygląd można zmieniać poprzez cyklinowanie i lakierowanie. Prawdziwe drewno doda przytulności w każdym domu.

Budowa deski podłogowej pozwala na wyeliminowanie odkształcania i pęcznienia drewna wzdłuż słojów. Deski warstwowe są fabrycznie oszlifowane. Co więcej, drewniana podłoga pozwala uniknąć dolegliwości związanych z alergią na kurz i roztocza.

Mozaika drewniana

Kolejnym rodzajem drewnianej podłogi jest mozaika drewniana. Dzięki zastosowaniu naturalnego materiału – drewna – mozaika nadaje wnętrzu elegancji. Składa się z niedużych elementów z drewna litego, które są tak przygotowane, by zachować naturalną strukturę, barwę oraz słoje.

Laminat

Alternatywą dla drewnianej podłogi jest laminat. Składa się z desek, które są pokryte warstwą laminatu. Panele laminowane tworzy po prostu rdzeń wykonany z płyty HDF. Ich wierzchnia warstwa jest pokryta cienkim laminatem z wzorem imitującym wygląd na przykład desek drewnianych, kamienia czy płytek ceramicznych.

Jest on dość trwały i łatwy w utrzymaniu. Panele laminowane są wykonane z warstwy drewnopodobnej. Trzeba pamiętać, że nie izolują termicznie (taka podłoga nie będzie ciepła w dotyku), w dodatku przyciągają kurz i nie można ich miejscowo naprawiać. Są jednak tańsze od litej deski.

Jakie zalety mają podłogi drewniane?

Podłogi drewniane są trwałe, łatwe w utrzymaniu i mogą być dostosowane do wielu różnych stylów. Wybór odpowiedniego rodzaju drewnianej podłogi zależy od stylu, wyglądu i budżetu. Wybierając odpowiedni rodzaj drewnianej podłogi, można zapewnić, że będzie ona służyć przez wiele lat.

Więcej o podłogach drewnianych przeczytasz tutaj.

KwK, foto: andreas160578 / pixabay