transport chłodniczy

Rola transportu chłodniczego

Niektóre produkty są wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, takich jak temperatura i wilgoć, przez co nie mogą być przewożone w dowolny sposób. Aby towary nie zepsuły się lub nie straciły swoich właściwości, wykorzystuje się transport chłodniczy. Na czym polega i jakie produkty przewożone są w warunkach chłodniczych?

Znaczenie transportu chłodniczego

Transport chłodniczy jest niezwykle ważny zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Pojazdy chłodnicze utrzymują optymalną temperaturę wewnątrz w zależności od charakteru przewożonych produktów. Nawet najmniejsza nieprawidłowość możne wpłynąć na stan i jakość towarów. W chłodniach przewozi się głównie produkty spożywcze podatne na zepsucie, takie jak mrożonki, mięso, ryby, sery, nabiał, produkty garmażeryjne, warzywa i owoce. Transport chłodniczy wykorzystuje się również do przewozu leków, wymagających specjalnych warunków. Temperatura to główny czynnik, który bierze się podczas realizacji transportu. Jednak równie ważna jest wilgotność powietrza, która wpływa na stan produktów. Przewóz towarów w nieodpowiednich warunkach może spowodować duże straty materialne dla producentów oraz narazić konsumentów na negatywne konsekwencje zdrowotne. Produkty spożywcze, które uległy rozmrożeniu i ponownym zamrożeniu nie są zdatne do spożycia ze względu na namnażające się bakterie.

Dodatkowe informacje o transporcie chłodniczym znaleźć można pod tym linkiem: https://maripol.pl/transport-chlodniczy/

Rodzaje chłodni

Podczas przewozu niektórych towarów niezwykle ważną rolę odgrywa temperatura. Z tego względu do transportu wykorzystuje się specjalne pojazdy, czyli chłodnie. Można je podzielić na kilka typów. Jednym z nich jest dopplestock, czyli pojazd, który umożliwia umiejscowienie produktów na dwóch poziomach. Dzięki regulowanej podłodze, maksymalnie wykorzystuje przestrzeń wewnątrz chłodni. Innym rodzajem pojazdu jest chłodnia z grodzią, która daje możliwość odgrodzenia od siebie dwóch komór chłodniczych. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku konieczności przewozu produktów, wymagających różnej temperatury. Wyróżnia się również izotermy, które nie posiadają urządzeń chłodniczych, tylko specjalne materiały izolacyjne, zapewniając utrzymanie optymalnej temperatury. Dużą rolę w transporcie chłodniczym odgrywają nie tylko pojazdy, ale także odpowiednie rozplanowanie całego procesu. Za prawidłowy transport produktów odpowiedzialny jest przewoźnik, dlatego podczas zlecania transportu należy dokładnie określić warunki przewozu, jak i procedury związane z problemami na trasie.

Ewel, fot: pasja1000 / pixabay