Wynajem długoterminowy – alternatywa dla leasingu

Wynajem długoterminowy to popularna alternatywa dla zakupu samochodu lub leasingu. To elastyczna i opłacalna opcja dla małych przedsiębiorstw – warto poznać zalety obu rozwiązań i je dokładnie przeanalizować. Nie ma uniwersalnego najlepszego rozwiązania – wszystko zależy od potrzeb, oczekiwań i budżetu przedsiębiorcy.

Wynajem długoterminowy – zalety
Główną zaletą wynajmu długoterminowego jest pełna obsługa auta. Za eksploatację samochodu odpowiada firma wynajmująca – klient nie martwi się o wymianę opon na zimę, pakiet assistance, ubezpieczenie, likwidację szkód itp. Usługi te są zawarte w umowie, a ich obsługa jest skalkulowana w comiesięcznych ratach.

Wynajem długoterminowy pozwala skonfigurować model dowolnie, w zależności od potrzeb i budżetu przedsiębiorcy. Kupującego obowiązuje jednak limit kilometrów. Jest to rozwiązanie zyskujące popularność, tym bardziej, że zakup auta za gotówkę może obniżyć płynność finansową przedsiębiorstwa i obniża jej zdolność kredytową.

Wynajmujący nie ponosi jednak kosztów dodatkowych, a stałe raty nie obciążają zdolności kredytowej firmy. Formalności są ograniczone do minimum, co jest kolejnym plusem. Przedsiębiorca ma prawo później pojazd wykupić, może też nie przedłużyć umowy wynajmu. Kosztem uzyskania przychodu może być też opłata wstępna, opłaty manipulacyjne czy wydatki związane z użytkowaniem pojazdu.

Wynajem długoterminowy a leasing operacyjny
W obu przypadkach inny jest sposób rozliczania kosztów. Odsetki od raty leasingowej, koszty eksploatacji (zakup paliwa), odpisy amortyzujące czy pakiet ubezpieczeniowy można rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu. Osoby, które chcą po zakończeniu umowy wykupić auto za symboliczną kwotę, wybiorą jednak tradycyjny leasing. Pozwala on też na swobodne korzystanie z pojazdu i jego elastyczne finansowanie. Proste zasady i pakiet ubezpieczeń to kolejne plusy cenione przez leasingobiorcę.

Ewelina, f: Tumisu / pixabay