Wybór energooszczędnych urządzeń do domu jest kluczowym krokiem w kierunku zrównoważonego stylu życia oraz redukcji rachunków za energię. Energooszczędne urządzenia działają efektywniej, zużywają mniej energii do wykonania tych samych zadań, co ich mniej efektywne odpowiedniki, co przekłada się na oszczędności finansowe oraz mniejszy wpływ na środowisko.
Świadomość energooszczędna
Oszczędność i ekologia są kluczowymi trendami. Wybierając urządzenia RTV i AGD do domu, wybieraj te, które będą energooszczędne. Ceny energii szybują, dlatego stawiaj na te sprzęty, które obniżą ilość zużywanego prądu na co dzień. Oto garść wskazówek – nie tylko dla oszczędnych.
A-G, czyli aktualna klasa energetyczna
Kupuj urządzenia o odpowiedniej klasie energetycznej. Skala zaczyna się od A – są to najbardziej energooszczędne modele, a kończy się na G. Komisja Europejska ustaliła, że dzięki nim można oszczędzić nawet 38 TWh energii rocznie do 2030 roku. Wymiana RTV i AGD na energooszczędne sprzęty to długoterminowa inwestycja, ale z gwarancją zwrotu.
Korzystaj z kodów QR
Etykiety energetyczne mają kod QR z dostępem do bazy European Product Registry for Energy Labelling. Tam można przeczytać więcej danych technicznych dotyczących konkretnego sprzętu. Trzeba jedynie zeskanować kod QR telefonem, by zyskać więcej przydatnych informacji.
Dobre nawyki a oszczędzanie
Wprowadź też dobre nawyki – m.in. korzystaj z trybu stand-by w laptopie czy telewizorze, by w skali miesięcy zużyć mniej energii. Przyswój sobie podstawowe zasady używania sprzętów domowych – są ważne, bo pozwolą dużo zaoszczędzić. Wyłączaj oświetlenie, gdy nie jest potrzebne, wyjmuj urządzenia z prądu, gdy są już naładowane. Wysokość opłat wynika też z jakości instalacji elektrycznej, miejsca ustawienia urządzenia czy temperatury.
Aktywuj w urządzeniach, w których jest taka funkcja, opcję zarządzania energią. Dobrym zakupem będzie także listwa zasilająca – można podłączyć te urządzenia, które są rzadko używane.
Podsumowanie
Energooszczędne urządzenia używają mniej energii dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii. Na przykład, pralki energooszczędne wykorzystują mniej wody i energii do ogrzewania wody, co przekłada się na mniejsze zużycie energii.
Energooszczędne urządzenia mogą być droższe w zakupie, ale ich długoterminowe korzyści finansowe są znaczące. Mniejsze zużycie energii oznacza niższe rachunki za prąd, co pozwala na szybkie zrekompensowanie początkowych kosztów.
fot. Pexels / Pixabay