programowanie

Na rynku pracy brakuje specjalistów IT i telekomunikacji

Mimo że branża IT rozwija się bardzo dynamicznie, cały czas rynek może wchłonąć specjalistów. Zapotrzebowanie jest ogromne.

Branża IT i telekomunikacji na 2. Miejscu w rankingu rozwijających się sektorów

Analitycy odnotowali w pierwszym półroczu 2022 rosnącą liczbę ogłoszeń o pracy dla specjalistów IT i telekomunikacji. Od stycznia do połowy czerwca 2022 roku pojawiły się aż 194 tys. ofert pracy dla takich ekspertów – dane te pochodzą z analizy firmy ManpowerGroup. Rok temu było ich 123 tys. Prawdopodobnie nadchodzący kwartał będzie oznaczał kolejne wzrosty.

Sektor IT i telekomunikacji jest na drugim miejscu w rankingu branż, które mają najwyższy wzrost zatrudnienia w Polsce. Od kilku lat eksperci przekonują, że IT będzie trzonem działalności większości firm z powodu konieczności i chęci cyfryzacji biznesu. Zapotrzebowanie na nich nie maleje, a pandemia dodatkowo ten trend umocniła.

To z kolei sprawia, że rośnie też liczba ataków cybernetycznych, dlatego specjaliści od tego typu zagrożeń są pożądani przez różne przedsiębiorstwa. Duże zapotrzebowanie jest też na analityków danych. Z kolei rozwój rynku aplikacji mobilnych przyczynia się do popularności zawodów testera oraz UX / IU designera. Dodajmy, że rynek IT ma na całym świecie coraz większe potrzeby w zakresie human resources. Sami specjaliści też znają swoją wartość – ponad 40 proc. z nich oczekuje w tym roku podwyżki.

fot. jamesmarkosborne / Pixabay