Klient – osoba prywatna lub firma – poszukująca kancelarii prawnej stoi przed ważnym wyborem. Warto wiedzieć, czym kierować się podczas poszukiwań i komu warto powierzyć swoją sprawę. Zacznijmy od podziału kancelarii prawnych.
Kwestie formalne
W każdym mieście działa bardzo dużo firm prawniczych, ale nie każdy wie, jakie są między nimi różnice. Profesjonalni pełnomocnicy prowadzą swoją działalność w formie kancelarii radcy prawnego, adwokata lub kancelarii adwokacko-radcowskich.
Z kolei sprawami związanymi z prawem patentowym zajmują się rzecznicy patentowi. Trzeba wiedzieć, że adwokat i radca prawny nie mogą prowadzić firmy w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej. Wiele takich podmiotów jednak funkcjonuje – nie są to spółki adwokackie czy radcowskie.
Usługi dla firm
Wiele kancelarii prowadzi przede wszystkim sprawy związane z obsługą prawną przedsiębiorców – pomagają przy przygotowywaniu umów, w negocjacjach czy w rejestracji i zmian spółek prawa handlowego.
Wybierz konkretną specjalizację
Ważnym kryteriów wyboru jest też specjalizacja prawników, którzy pracują w danej kancelarii prawnej. Nie ma możliwości, aby jedna osoba miała wiedzę w każdej dziedzinie, dlatego najlepiej wybrać kancelarię zatrudniającą zespół wykwalifikowanych i doświadczonych prawników.
Ogólna praktyka to rzadkość – kancelarie zwykle obsługują firmy z konkretnych branż, specjalizują się w wybranych sektorach. Ze względu na specyfikę poszczególnych dziedzin, ogromne znaczenie ma doświadczenie prawników w zakresie konkretnych spraw.
Lena.k, f: 7515461 / pixabay