handel

Pracy dla uchodźców z Ukrainy nie zabraknie w Polsce? Czekają tysiące ofert

Szacuje się, że uciekający przed wojną obywatele Ukrainy nie powinni mieć kłopotu ze znalezieniem w Polsce pracy – informuje Grant Thornton, firma doradcza. Szczegóły poniżej.

Od wybuchu wojny w Ukrainie i najazdu wojsk rosyjskich, w zaledwie tydzień przybyło do Polski z Ukrainy niemal 700 tys. osób. Aktualnie liczba ta przekroczyła już milion. Większość uchodźców może zostać w naszym kraju na stałe lub na dłużej i warto ułatwić im procedury, by mogli żyć tak normalnie, jak to możliwe. Ważną sprawą jest m.in. znalezienie stałej pracy. Okazuje się jednak, że wiele firm wyraża gotowość i czeka na przyjęcie nowych pracowników.

Pomoc na stałe, czyli praca dla Ukraińców

W analizach przeprowadzonych przez firmę Grant Thornton wynika, że w lutym 2022 roku było w Internecie prawie 600 tys. aktywnych ofert pracy. Przeanalizowano 50 największych polskich portalach rekrutacyjnych. Firma zwraca uwagę, że oficjalnie jest w Polsce zarejestrowanych około 900 tys. bezrobotnych, ale duża część to osoby fikcyjnie bezrobotne.

Jak wynika z ofert, dużo miejsc pracy jest w transporcie, w handlu – na stanowisko kasjera lub sprzedawcy. Przed wojną uciekają głównie kobiety z dziećmi, dlatego z tych dwóch branż na pewno większość z nich szukałoby pracy w tej drugiej branży.

Wśród uchodźców są też osoby dobrze wykształcone, nie brakuje specjalistów, którzy będą szukać pracy w wysoko specjalistycznych zawodach. Pracodawcy szukają m.in. księgowych, specjalistów ds. kadr i płac, programistów i innych specjalistów z branży IT, specjalistów ds. marketingu, lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych.

fot. StockSnap / Pixabay