Praca dla Ukraińców

Urzędy pracy czekają na oferty zatrudnienia Ukraińców

Ukraińcy uciekający ze strefy konfliktu zbrojnego mogą legalnie przybywać do Polski, a rząd deklaruje dla nich pomoc. Przedsiębiorcy mogą już publikować oferty pracy dla obywateli Ukrainy.

Oferty zatrudnienia dla obywateli Ukrainy

Oferty dla osób, które uciekły przed wojną z Ukrainy, będą wprowadzane do systemu teleinformatycznego urzędów pracy, upowszechnione w Centralnej Bazie Ofert Pracy, a także na bieżąco aktualizowane. Będą publikowane również w języku ukraińskim.

Oferty można zgłaszać w najbliższym powiatowym urzędzie pracy albo przez Internet – poprzez formularz na stronie www.praca.gov.pl. W uwagach można wpisać komentarz, że jest ona skierowana do obywateli Ukrainy. Powstało wiele takich punktów pomocowych na terenie całej Polsce. W takim punkcie można uzyskać informacje odnośnie do podjęcia legalnego zatrudnienia w Polsce i ofert pracy, a także można skorzystać z porady zawodowej.

Dodajmy, że pracodawcy mogą liczyć na pomoc i wyjaśnienia ze strony pracowników urzędów pracy lub konsultantów Zielonej Linii – tel. 19524. Każdy pracodawca może też poprosić w urzędzie o pomoc tłumacza i przetłumaczenie oferty na język ukraiński.

Wiele firm już deklarowało chęć pomocy i zatrudnienia Ukraińców – m.in. Biedronka, Inglot czy Lux-Med.

fot. SamuelFrancisJohnson / Pixabay