w co inwestować pieniądze

W co dziś inwestować pieniądze?

Skuteczne, przemyślane inwestowanie to cenna umiejętność. Może ona przynosić regularne korzyści i zagwarantować finansową bezpieczną przyszłość. Gospodarka może nagle popaść w kryzys – z różnych powodów. Jak zatem można zabezpieczyć swoje środki w niepewnych czasach? Oto opłacalne inwestycje.

Dzisiaj liczą się sposoby na zwiększenie budżetu, najlepiej unikając sporego ryzyka. Ulokowanie środków w instrumentach finansowych które dadzą dobrą stopę zwrotu zapewni nam mniejsze straty spowodowane przez inflację. To z kolei oznacza, że uda się zabezpieczyć przyszłość. Ważne, by kapitał sam na siebie pracował. Szczegóły poniżej.

W co inwestować swoje oszczędności?

Na opłacalność różnych inwestycji wpływają m.in. czynniki zewnętrzne, ale także takie jak nasz budżet, doświadczenie finansowe czy znajomość produktów bankowych i innych. Wśród instrumentów finansowych dużą popularnością cieszą się akcje i obligacje, a także lokaty. Część osób inwestuje w złoto lub w nieruchomości. Zakup złota może być udaną inwestycją do przechowania wartości pieniądza.

Kwestie aktywów, w jakie aktualnie warto inwestować, to temat skomplikowany. Na rynku jest niepewność, zmienność, do tego wysoka inflacja i szereg innych problemów. Pod uwagę trzeba też wziąć domowy budżet, doświadczenie finansowe i w inwestowaniu czy świadomość dostępnych możliwości. Trzeba też na bieżąco sprawdzać, jaka jest sytuacja w gospodarce i jej sektorach. Inwestowanie powinno zapewniać pewne zyski, minimum ryzyka, bo nie są to czasy na ryzykowanie.

Do popularnych inwestycji należą takie aktywa jak:

  • akcje firm notowanych na giełdzie,
  • obligacje skarbowe,
  • nieruchomości,
  • kryptowaluty,
  • metale szlachetne, m.in. złoto,
  • nowoczesne technologie.

Akcje na giełdzie.

By móc inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych, trzeba posiadać rachunek maklerski, a także wybrać brokera, który będzie dokonywał za nas transakcji. Minusem jest jednak ryzyko i opłata za usługi pośrednika.

Obligacje skarbowe.

Obligacje Skarbu Państwa aktualnie uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych inwestycji. Mają prostą konstrukcję i nie jest konieczna profesjonalna pomoc pośrednika ani wiedza o inwestowaniu. To dobry sposób na pomnożenie swojego kapitału – można inwestować także online.

Metale szlachetne.

Jest to jedna z najstarszych form inwestycji. Popularny jest m.in. zakup złota jako inwestycja, która pozwoli przechować wartość pieniądza w czasie. Poza tym atrakcyjne jest srebro czy węgiel.

Nieruchomości na wynajem.

To nadal atrakcyjna forma inwestycji. Popyt na mieszkania jest wysoki i rośnie, co sprawia, że ceny idą w górę. Zwrot z inwestycji to źródło pasywnego dochodu lub może zostać przeznaczony na spłatę raty kredytu hipotecznego.

Flipping.

Polega na tym, że kupuje się lokal, odnawia i sprzedaje nawet o kilkanaście proc. drożej. Inwestuje się w jego remont niewiele, a cena mocno idzie w górę. To rodzaj inwestycji krótkoterminowej.

Nowoczesne technologie, kryptowaluty.

Kupowanie walut cyfrowych może być dobrą inwestycją długoterminową. Kryptowaluty że są zmiennym aktywem, ale można uzyskać największą stopę zwrotu w krótkim czasie. Również nowoczesne technologie są godne zainteresowania, bo wszystko idzie w stronę automatyki, elektronizacji i cyfryzacji.

Kar, f: stevepb / pixabay