IT

Branża IT – nowe zawody

Jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż jest IT. Cały czas jest duże zapotrzebowanie na specjalistów, poza tym pojawiają się ciągle nowe zawody – kilka z nich wymieniamy poniżej.

Nowe zawody IT – przykłady

Wśród nich można wymienić m.in. specjalistę ds. uczenia maszynowego, specjalistę Big Data, inżyniera wirtualnej rzeczywistości, architekta Internetu Rzeczy, specjalistę od blockchain, specjalistę ds. cyberzagrożeń, inżyniera klastrów GPU, Machine Learning Specialist, inżyniera wirtualnej rzeczywistości czy prognostyka katastrof cybernetycznych. Trzeba przyznać, że lista nowych profesji wygląda interesująco i jest zgodna z trendami, jakie dominują w obszarze nowych technologii.

Blockchain Engineer. To osoba zajmująca się tworzeniem i wprowadzaniem do obrotu kryptowalut. Aktualnie nie ma jeszcze ogromnego zapotrzebowania na tego rodzaju specjalistów, ale analitycy rynku IT informują, że to się szybko zmieni. Niebawem będą rozchwytywani na rynku pracy. Do niedawna Blockchain był jedynie fundamentem waluty Bitcoin, teraz jednak liczba firm korzystających z tej technologii rośnie. Pracodawcy będą poszukiwać Blockchain Engineerów, którzy mają wieloletnie doświadczenie.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Dla wielu firm, instytucji i osób prywatnych dużym problemem są cyberzagrożenia. Liczba incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej rośnie, a wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Przydaje się szeroka wiedza, multidyscyplinarna, na temat nowych technologii i bezpieczeństwa danych. Zadaniem takiego specjalisty jest podjęcie działań, ale często także przewidywanie ataków i zapobieganie im.

Traffic manager. Zajmuje się analizowaniem ruchu na stronie internetowej oraz śledzeniem na bieżąco aktywności internautów. Ponadto ocenia jakość strony oraz zainteresowanie odbiorców daną witryną, pilnuje wskaźników popularności oraz opracowuje szczegółowe raporty statystyki przydatne administratorom stron internetowych.

fot. Pexels / Pixabay