edukacja i nauka

Edukacja i rozwój – poznaj trendy 2023

Chcąc pozyskać nowe kompetencje, stawiamy na naukę. Do lamusa odszedł model, by uczyć się jedynie w szkole. Trend na rozwój przez całe życie sprawia, że rośnie liczba osób, które korzystają ze studiów, kursów czy szkoleń. Pomocne są także nowe metody edukacji – poznaj trendy na 2023 rok.

Obszar rozwoju i edukacji rozwija się bardzo szybko. Trudno jest nadążyć za nowymi metodami nauki, bo cały czas prezentowane są kolejne. Na ile skuteczne? To każdy powinien przetestować samodzielnie, gdyż jest to kwestia indywidualna. Podpowiadamy, jakie trendy są kluczowe w 2023 roku. Jest to m.in. digital learning, extended reality (XR), upskilling czy microlearning.

Digital learning.

To stosunkowo nowa metoda nauczania, która bazuje na wykorzystaniu narzędzi cyfrowych. Tworzy zestaw edukacyjnych metod. Łączy różnorodność metod i rozwiązań, a jego popularność rośnie ze względu na jego elastyczność i możliwość dostosowania do sytuacji. 

Extended reality.

Warsztaty wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną zyskują na popularności. Obejmują technologie immersyjnego uczenia się – m.in. AR (rzeczywistość rozszerzona), VR (rzeczywistość wirtualna) oraz MR (rzeczywistość mieszana). Ich wykorzystywanie w szkoleniach zwiększa uwagę słuchaczy, zaangażowanie oraz interakcje.

Microlearning.

Jest to sposób nauki w małych kawałkach. Zaczynasz od przyswojenia części wiedzy, co działa motywująco i nie zniechęca. Jest to popularna metoda nauczania w firmach i korporacjach. Pracownicy zwykle nie mają czasu, dlatego cenią sobie możliwość pozyskania konkretnych umiejętności czy wiedzy, której faktycznie teraz potrzebują. Rozwój krótkich form wideo pozwala pakować informacje w krótkie filmiki, których treść trafia w sedno.Upskilling. To sposób, by poszerzyć swoje kompetencje lub pozyskać zaawansowane umiejętności. Upskilling sprawdzi się w pozyskiwaniu bardziej szczegółowej wiedzy na konkretnym stanowisku.

Kar, F: StockSnap / pixabay