bitcoin

Nowy rekord Bitcoin

Bitcoin to najważniejsza i najpopularniejsza cyfrowa waluta, która właśnie odnotowała w Singapurze kolejny rekord na poziomie 56,581 tys. dolarów, tym samym zyskując 18 proc. Pierwszy raz w historii kapitalizacja bitcoina przekroczyła bilion dolarów – według danych Bloomberga w tym roku wzrosła o ponad 450 miliardów dolarów.

Bitcoin cały czas pnie się w górę

Bicie rekordów przez Bitcoina jest niezwykłe, jeśli zerkniemy na dane. W połowie grudnia za jednego bitcoina należało zapłacić 20 tys. dolarów, na początku stycznia już 30 tys. dolarów, a teraz pokonał granicę aż 55 tys. dolarów. Przypomnijmy, że Bitcoin wart 55 tys. to w polskiej walucie aż ponad 203 tys. złotych. 

Bitcoin cały czas idzie w górę, a tradycyjne waluty spadają ze względu na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Mimo to najpopularniejsza kryptowaluta od kilku miesięcy ma się coraz lepiej.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin to rodzaj waluty cyfrowej, która działa poza kontrolą organu centralnego, jest niezależna od banków, rządów i innych organizacji pośredniczących w jej wymianie. Jest to obecnie najważniejsza i najpopularniejsza cyfrowa waluta. Bitcoin został stworzony w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto, osobę lub grupę osób ukrywającą się pod tą nazwą. Duży wzrost popularności uzyskała w latach 2011-2013.

Bitcoin określany jest też jako złoto Internetu lub innowacyjna waluta ery informacji. Można ją szybko wysłać do dowolnego miejsca na świecie z ominięciem banków oraz pośredników, co oznacza brak limitów czasowych i ograniczeń, wysokich prowizji czy ograniczeń technologicznych. 

Komisja Nadzoru Finansowego jednak ostrzega

Jednak przed zainwestowaniem w nią warto się zastanowić – zdaniem wielu osób to sposób na zysk, zdaniem innych realne zagrożenie (jak wspomnieliśmy waluta wirtualna nie posiada uregulowanego statusu prawnego). Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wiele razy ostrzegała przed kryptowalutami i oszustami. Brak wiedzy i wiara w ogromny zysk to prosta droga, by dać się oszukać.

Ewelina