sklep

Surowa kara dla Biedronki

Surowa kara jaką otrzymała sieć Biedronka ma być ostrzeżeniem także dla innych sklepów. UOKiK nałożył aż kilkusetmilionową karę na właściciela sklepów Biedronka, firmę Jeronimo Martins Polska, za wymuszanie na dostawcach zasad rozliczeń. Sytuacja ta była szeroko komentowana i na pewno wpłynie na praktyki stosowane w branży.

Kara dla Jeronimo Martins Polska 

Nawet jeśli na drodze procesu sądowego kara ta zostanie obniżona lub anulowana, na pewno będzie poważnym ostrzeżeniem dla innych i nie pozostanie bez wpływu na praktyki stosowane w branży. 

O nieuczciwym traktowaniu dostawców przez duże sieci handlowe mówi się od bardzo dawna, między innymi także o wymuszaniu niekorzystnych dla nich systemów rozliczeń. Kara nałożona na Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka, to aż 723 miliony złotych za wykorzystywanie przewagi kontraktowej. 

Coraz większy rygoryzm ze strony UOKiK?

Suma robi wrażenie – to najwyższa sankcja nałożona do tej pory na firmy za wykorzystywanie przewagi kontraktowej w historii. Wpisuje się jednak w trend do zwiększania kar – UOKiK coraz odważniej korzysta ze swojego prawa. Do niedawna kwoty kar nakładanych na największych graczy na rynku były na poziomie około kilkunastu lub kilkudziesięciu milionów złotych. UOKiK nie korzystał często z maksymalnych, określonych ustawowo, progów procentowych. Pod lupą urzędu są też działania innych sieci handlowych. 

Wojtek B.