praca zdalna

Praca w czasach koronawirusa – największe zmiany na rynku

Pandemia bardzo zmieniła rynek pracy. Problemem jest też zmiana pracy w czasach koronawirusa. Czy to dobry czas? 

Pandemia – dobry czas na szukanie nowej pracy?

Liczne branże znacznie odczuły wpływ pandemii. Niemal połowa osób zarządzających firmami przyznaje, że redukcja zatrudnienia będzie prawdopodobnie konieczna. Jedne firmy tracą, drugie notują niespodziewany rozwój, trzecie działają jak dotychczas. Pracodawcy, aby zadbać o płynność finansową przedsiębiorstwa, sięgają po różne narzędzia. Niektórzy jednak prowadzą nowe rekrutacje – na rynku cały czas pojawiają się nowe możliwości zawodowe.

Konieczna zmiana branży

Dla wielu osób zmiana branży jest konieczna, niektórzy zmieniają profil zatrudnienia w pewnym stopniu – przechodzą z restauracji do firm cateringowych lub zajmujących się dowozem diet pudełkowych. Pracownicy branż turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej czy rozrywkowej korzystają z bezpłatnych urlopów lub szukają pracy w innych branżach. 

W dobrej sytuacji są z kolei osoby pracujące w branżach, w których zapotrzebowanie na nowych pracowników nadal jest – jak między innymi branża medyczna, IT, logistyka, e-commerce czy SSC/BPO. Czasy pandemii to również dobry czas na zmianę pracy dla osób, które mają długi okres wypowiedzenia. W tej sytuacji warto współpracować z osobami, które dobrze znają daną branżę i rynek pracy.

Obecnie najbardziej poszukiwani są specjaliści od aplikacji mobilnych, osoby programujące zarówno w „backendzie”, jak i „frontendzie”, architekci w zespołach IT i znający aktualne trendy technologiczne. Są to sektory, w których zapotrzebowanie wzrosło. 

Lena.k