Większość pracowników swoje domowe biura wyposażają na własną rękę. Zakup odpowiedniego biurka, wygodnego fotela lub krzesła, laptopa i innych urządzeń to nie jest jednak drobny wydatek.
Aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki do pracy zdalnej, większość pracowników stara się na własną rękę urządzić kącik do pracy. Większość firm nie zwróciła im poniesionych kosztów. Według statystyk prawie 8 na 10 pracowników z własnej kieszeni płaci też wyższe rachunki za prąd, wodę oraz Internet (badanie na zlecenie Personnel Service). Nie dziwi zatem pomysł, by kwestie kosztów pracy zdalnej uregulować prawnie.
Po czyjej stronie opłaty?
Dzisiaj problemy te nie są rozwiązane – prawo nie rozstrzyga, go za co powinien płacić. Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca nie powinien partycypować w kosztach, np. pokryć część rachunku za prąd i dostęp do Internetu. Większość jednak o to nie pyta, gdyż sytuacja na rynku i tak jest niepewna. Pracują na sprzęcie firmowym lub prywatnym, zależnie od możliwości.
Wyższe zużycie prądu, wody czy Internetu to efekty pracy z domu. Wiele firm wynajmuje już mniejsze biura, oszczędzając na rachunkach. Tymczasem z własnej kieszeni musi podołać wyższym wydatkom. Przywołane wyżej badanie jasno pokazuje, że tylko 17% pracodawców uczestniczy w pokryciu części tych opłat.
Czas na regulacje prawne
Część firm przeszła na tryb home office nagle, ale po niemal roku należałoby te kwestie poprawić i uregulować. Nie ma jednak odpowiednich regulacji prawnych, a kwestia zwrotu kosztów (czy ich części) to raczej dobra wola pracodawcy. Niewiele osób zgłasza się do nich z wnioskiem o udział w kosztach za zakup wyposażenia miejsca pracy czy rachunkach, aby nie zrobić złego wrażenia. Jednak kwestia kosztów ponoszonych przez pracowników na home office to nie wszystko – wiele osób czuje się, jakby pracowali bez przerwy.
Praca zdalna – 24h?
Niedawno Parlament Europejski dał Komisji Europejskiej zielone światło do wydania dyrektywy o prawie do pracy zdalnej, a konkretnie do bycia offline. Dzięki niej pracownicy będą mogli swobodnie odpocząć i nie będą zobowiązani zajmować się zawodowymi obowiązkami w czasie wolnym.
Lena.k