klawiatura

Branża IT kwitnie, zarobki coraz wyższe

Mimo że wiele firm walczy o przetrwanie, są takie branże, które kwitną mimo pandemii. Jedną z nich jest bez wątpienia IT – zarobki rosną niezależnie od specjalizacji. 

Pandemia jest zabójcza m.in. dla branży gastronomicznej czy turystycznej, ale są branże, które nie tylko dobrze sobie radzą, a nawet się rozwijają. W branży IT w 2020 roku wynagrodzenia wzrosty – to aż 13% UoP i 18% B2B. Specjaliści mogli zarabiać nawet 16-18000 zł netto, czyli o około 1500 zł więcej niż rok temu. Z kolei zarobki seniorów analityków ze specjalizacją Business Intelligence są jeszcze wyższe – mogą oni zarabiać aż 21500 zł. Pracownicy wszystkich specjalizacji IT odnotowali wyższe zarobki w stosunku do poprzedniego roku. 

Wyższe zapotrzebowanie na usługi informatyczne

Na początku pandemii tak dynamicznego wzrostu chyba nikt się nie spodziewał. Pracodawcy zachowali ostrożność, skupili się na dostosowaniu do pracy zdalnej i obniżeniu kosztów, np. za wynajem biura. Jednak w czwartym kwartale roku do tej pory odłożone projekty zaczęto realizować – wiele biznesów musiał dokonać ulepszeń, poprawić wydajność używanych narzędzi, postawić na komunikację online i cyfryzację, lepsze zabezpieczenia itd., w związku z czym zapotrzebowanie na usługi informatyczne jeszcze wzrosło.

Coraz więcej procesów rekrutacyjnych 

Pracodawcy z branży IT rozpoczęli zatem kolejne rekrutacje – m.in. na specjalistów ze znajomością języków backendowych (Java czy Python), języków frontendowych (jak Java Script, React czy Angular), analityków danych i testerów. 

Ewelina