kulig

Mandaty za kulig

Dla wielu z nas kuligi to jedna z największych rozrywek w sezonie zimowym, ale zarówno kulig, jak i driftowanie na oblodzonych drogach mogą być niebezpieczne – są zatem zabronione i niezgodnie z polskimi przepisami. Karą za złamanie tego przepisu są wysokie mandaty.

W tym sezonie miłośnicy zimy nie mogą ani wybrać się na narty podczas ferii, ani nawet na lodowisko. Popularne stały się zatem zjazdy na tzw. jabłuszkach czy też kuligi. Jednak właśnie takie aktywności jak kulig na publicznej drodze jest niebezpieczny – poza tym stanowi wykroczenie, za które grozi mandat. Kulig czy drifting to działania mogące tworzyć poważne zagrożenie.

Organizowanie kuligów jest niezgodne z polskim prawem. Kodeks drogowy mówi, że kierowcy zabrania się „ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu”. Za wykroczenie grozi do 500 złotych mandatu oraz utrata 6 punktów karnych.

Przepisy dotyczą dróg publicznych – nie dotyczą zatem dróg leśnych i polnych. Na nich kuligi można organizować – popularne są zaprzęgi konne czy ciągniki rolnicze – ale trzeba pamiętać o zachowaniu najwyższych zasad bezpieczeństwa uczestników. Konieczna jest apteczka, niezbędna wiedza podstawowa, jak pomóc w razie wypadku, a także zapewnienie wsparcia. 

Wojtek B.