transport Polska Włochy

Transport Włochy

Włochy to nie tylko atrakcyjny kierunek dla turystów spragnionych słońca, ale również opłacalny rynek dla polskich przedsiębiorców. Wymiana handlowa pomiędzy Polską a Włochami wciąż się rozwija, stwarzając doskonałą szansę do transportu różnego typu ładunków. O czym jeszcze warto wiedzieć decydując się na import i eksport towarów do Włoch?

Pożądany kierunek przez polskich przedsiębiorców

Włochy to jeden z krajów europejskich o bardzo chłonnym rynku. Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców decyduje się na wymianę handlową z Italią. Dobrze rozwinięta infrastruktura, brak odpraw celnych i minimum formalności na granicy stwarzają optymalne warunki do przewozu wielu towarów. Włochy plasują się na czwartym miejscu w światowej wymianie międzynarodowej. Do najczęściej eksportowanych towarów należą między innymi żywność, maszyny przemysłowe, produkty rolnicze, pojazdy, narzędzia mechaniczne oraz sprzęty elektroniczne. Konsumenci z Włoch cenią polskie produkty za wysoką jakość w stosunku do cen. Natomiast transport z Włoch do Polski obejmuje głównie kosmetyki, odzież, produkty gospodarstwa domowego, warzywa, owoce, samochody oraz alkohole. Do najbardziej otwartych włoskich rynków lokalnych należą przede wszystkim Rzym, Neapol, Mediolan, Palermo, Turyn, Bolonia, Bari, Florencja, Katania oraz Genua.

Transport do Włoch – podstawowe zasady

Transport międzynarodowy Polska Włochy wymaga dbałości o wszystkie detale, począwszy od wyboru floty, dopełnienia formalności, do bezpiecznego dostarczenia towaru kończąc. Jako że Włochy należą do Unii Europejskiej nie ma konieczności odpraw celnych. Transport do Włoch i w przeciwnym kierunku odbywa się w prostszy sposób niż przewóz pozaunijny. Jednak należy pamiętać, że osoby które eksportują towary do Włoch muszą zadbać o kwestie formalne. Transport ciężarowy podlega wewnętrznym przepisom wspólnoty, co ułatwia kierowcom przekraczanie granicy. Przepisy regulujące kwestie związane z przewozem drogowym w obydwu kierunkach znajdują się w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego, konwencji ADR, konwencji CMR oraz lokalnych ustawach regulujących wewnętrzne przepisy ruchu drogowego. W celu uniknięcia problemów poza granicami naszego kraju kierowca powinien upewnić się, że posiada przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące pojazdu, przewożonego ładunku oraz swoich kwalifikacji. Należy mieć na uwadze, że włoska policja regularnie prowadzi kontrole samochodów ciężarowych, sprawdzając zgodność transportu z obowiązującymi przepisami.

Kompleksowe usługi logistyczne

Wymiana handlowa pomiędzy Polską a Włochami jest coraz bardziej rozwinięta i korzystna pod kątem finansowym. Z tego względu tak ważny jest dobór sprawdzonej firmy logistycznej, która oferuje kompleksową pomoc w transporcie międzynarodowym. Jednym z operatorów logistycznych zapewniających sprawne dostawy, własną sieć terminali oraz codzienne połączenia jest Grupa Raben. Firma realizuje transport całopojazdowy, drobnicowy oraz dostawy częściowe, zgodnie z potrzebami klienta i specyfiką towarów. Dzięki wypracowanym procedurom, nowoczesnej flocie oraz rozwiniętej sieci transportowej, Grupa Raben oferuje optymalny i korzystny finansowo transport z Polski do Włoch i w przeciwnym kierunku.

Ewe