benefity dla pracowników

Jakimi benefitami firmy kuszą pracowników?

Na rynku pracy propozycja atrakcyjnego wynagrodzenia to za mało. By przyciągnąć najlepszych specjalistów firmy mocno ze sobą konkurują ofertą – często decydujące są różne benefity. Te pozapłacowe dodatki były na początku możliwe jedynie w korporacjach międzynarodowych. Dziś rośnie liczba małych i średnich firm, które wierzą, że mają one ogromne znaczenie, by pozyskać wybitne talenty do swojego zespołu. 

Benefity nie tylko przyciągają, ale także motywują pracowników. Wiele osób stawia je tuż za wysokością wynagrodzenia jako czynniki decydujące, by przyjąć ofertę pracy. Świadczenia dodatkowe oferuje coraz więcej firm. Dowiedz się, jakie benefity są najczęściej oferowane i pożądane.

Popularne dodatki pozapłacowe

Do najpopularniejszych dodatków pozapłacowych oferowanych przez polskie firmy są służbowy laptop i telefon komórkowy. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że dzisiaj jest to absolutny standard. Pracodawcy inwestują głównie w rozwój i zdrowie pracowników. Dużo, bo aż 78% pracodawców, proponuje pracownikom możliwość rozwoju, czyli szkolenia. Następnie do popularnych benefitów zaliczamy dodatkowe ubezpieczenia, pakiety medyczne i karty sportowe oraz imprezy i wyjazdy integracyjne dla pracowników. 

Benefity a oczekiwania 

Niestety oferowane benefity tylko częściowo odpowiadają na potrzeby pracowników. Jednak te najczęściej oferowane benefity niekoniecznie są tym, czego oczekiwaliby pracownicy. Odpowiedzią na rosnący deficyt pracowników są zatem takie dodatki, które wpisują się w te potrzeby. Z powodu obniżonej motywacji wielu specjalistów zmienia firmę, dlatego te starają się go zatrzymać albo przekonać w rozmaity sposób. Popularne programy umożliwiają też wstęp na przedstawienia teatralne, seanse kinowe, muzea, wystawy czy parki zoologiczne.  

Dla zatrudnionych znaczenie ma możliwość pracy elastycznej oraz prywatna opieka medyczna w rozszerzonym pakiecie, dodatkowe dni urlopowe, dofinansowanie edukacji, a także służbowy samochód lub pakiet opieki medycznej dla zwierząt.

Firmy, które oferują świadczenia pozapłacowe w ofercie, stawiają też na możliwość pracy elastycznej, zdalnej albo hybrydowej, a także na dofinansowanie edukacji lub rozszerzony pakiet opieki medycznej na pozostałych członków rodziny lub na dodatkowe zabiegi z zakresu kosmetologii czy fizjoterapii. Najszersze pakiety obejmują m.in. opiekę stomatologiczną. W niektórych firmach są też oryginalne przestrzenie, np. biblioteczka, pokój do medytacji, jogi czy masażu, a nawet własny pub z drinkami.

Lepsze benefity to lepsza motywacja i sukces firmy 

Co piąty pracownik przeszedłby do konkurencji, jeśli będą tam lepsze benefity, nawet mimo niższej pensji – dane Firma Sodexo Benefits and Rewards Services. Trzeba zatem postarać się indywidualne preferencje, by dopasować do nich indywidualną ofertę benefitów. Wiąże się z tym znacznie więcej korzyści – także lepsza efektywność pracy, stworzenie pozytywnego wizerunku jako przyjaznego i nowoczesnego pracodawcy, a także sukces rekrutacyjny.

KwK , f: Pexels / pixabay